یونان

پایتخت : آتن
زبان رسمی : یونانی
نوع حکومت : جمهوری پارلمانی
واحد پول : یورو
پیش‌شماره تلفن : 30

کشور یونان با مساحت 131940 کیلومتر مربع از یک شبه جزیره و 3087 جزیره که تنها حدود 300 جزیره آن مسکونی است تشکیل شده است. این کشور کوهستانی در جنوب شرقی اروپا قرار گرفته و با کشورهای ترکیه ، مقدونیه , بلغارستان و آلبانی مرز مشترک دارد و شهر آتن پایتخت این کشور است.
آتن پایتخت اساطیری یونان و مهد تمدن غرب, پرجمعیت ترین شهر یونان و شهرهای ستالونیک، پاترا، ایراکلیون و لاریسا دیگر شهرهای بزرگ یونان میباشند.
بر اساس آمار اعلام شده 98 درصد مردم این کشور پیرو مذهب ارتدوکس،و بقیه را سایر ادیان تشکیل می دهند
آتن زادگاه سقراط، افلاطون، ارسطو، دموستون و دیگر فلاسفه یونانی می‌باشد. به طور کلی کشور یونان به کشور هزار جزیره معروف است که هر یک از مناطق آن دارای ویژگی‌های منحصر به فردی از نظر آب و هوا، زیبایی و طبیعت است. آثار بی‌نظیر تاریخی این شهر از جمله آکروپلیس هر ساله هزاران جهانگرد را به سوی خود جذب می‌کند
احزاب :
در این کشور، محدودیتی برای تشکیل احزاب سیاسی وجود ندارد و هر حزب بایستی به هنگام اعلام موجودیت، آرم و نام خود را به دادگاه عالی اطلاع داده و تعهد نماید با هر اقدامی که منجر به نابودی نظام حاکم در یونان صورت گیرد، مخالفت نماید.
اسامی مهمترین احزاب یونان و درصد آراء و تعداد نمایندگان منتخب آنها در آخرین انتخابات سراسری یونان، ( 2004 ) به شرح ذیل است :
ـ حزب نئودموکراسی ( راست(
ـ حزب سوسیالیست یونان (پاسوک)
•ـ حزب کمونیست
•ـ حزب ائتلاف چپ
•ـ حزب دیکی
•ـ اتحادیه منطقه ای و دموکراتیک
•ـ سایر احزاب
احزابی که کمتر از 3 درصد آراء را کسب نمایند، نمی توانند در پارلمان صاحب کرسی شوند.
مذهب :
حدود 94 درصد مردم یونان پیرو کلیسای ارتدکس شرقی هستند که ادعای رهبری جامعه ارتدکس جهان را دارد. کلیسای ارتدکس یونان زیر نظر یک اسقف اعظم قرار دارد. طبق قانون اساسی، آزادی کامل مذاهب به رسمیت شناخته شده، اما تشویق به تغییر مذهب و مداخله در امور کلیسای ارتدکس یونان ممنوع است. علیرغم اینکه بسیاری از مردم یونان مذهبی هستند و نسبت به مردم سایر کشورهای اروپایی، پایبندی بیشتری به مذهب دارند، اما در سالهای اخیر با هجوم فرهنگ غربی ، نوعی مشی غیر مذهبی در میان جوانان شکل گرفته است. کلیسا در مقابل مسایل اجتماعی و فرهنگی محتاط و میانه رو می باشد و اختلاف نظرهای قابل توجهی بین روشنفکران مذهبی و اعضای روحانی کلیسا وجود دارد .
توریسم:
بدلیل وجود مراکز تاریخی و برخورداری از طبیعتی زیبا، سالانه میلیونها توریست به این کشور مسافرت می نمایند. توریسم ، در اقتصاد یونان نقش بسیار مهمی دارد، بطوریکه اگر به هرعلتی ورود گردشگران کاهش یابد، خسارات قابل ملاحظه ای بر بودجه این کشور بر جای خواهد نهاد . در طول بحران خلیج فارس ، بحران بالکان ، حادثه 11 سپتامبر ، بحران افغانستان و بحران عراق، آمار ورود گردشگران خارجی به یونان با کاهش بسیار چشمگیری روبرو بود.

هرساله بین 12 الی 13 میلیون نفر توریست از یونان بازدید می کنند که بیش از 9 میلیارد دلار برای این کشور در آمد دارد.
مناطق دیدنی

 1. آکروپولیس: تپه ای در مرکز آتن است که دژ دفاعی شهر بوده است و بعدها به مرکزی برای کاخ های اشراف تبدیل شده و با آغاز دموکراسی، معابد و ساختمان های عمومی در آن بنا گردید. امروزه قابل توجه ترین بخش آن ویرانه های به جا مانده از معبد آتنا به سبک دوریک است. این معبد با معماری “ایکتینوس”Iktinos و و در زمان “پریکلس”Pericles ، یعنی دوران طلایی یونان ساخته شد. معبد آتنا یا پارتنون جوان محل نگهداری گنجینه های بی شمار بوده، که قابل توجه ترین آنها مجسمه 11 متری آتنا بوده که فیدیاس با عاج آن را ساخته و با انواع جواهرات قیمتی تزئین نمود. پارتنون روی معبد قدیمی دیگری که خشایارشاه در حمله اش به آتن , آن را ویران کرد، ساخته شد. بعدها به عنوان کلیسا و در زمان عثمانی به عنوان مسجد از آن استفاده می شد.
  در بخش دیگری از آکروپولیس معبد دیگری به نام ارختئونErechtheion یکی از آخرین بناهای آکروپولیس است. ارختیوس بالاتنه انسان و پایین تنه مار دارد.
  در اسطوره ها معبد ارختئون در محل رقابت تن به تن خدایان پوزئیدون و آتنا برای مسلط شدن بر آتن بنا شد. در کف این معبد روزنه ای وجود دارد که می شود از آن تخته سنگی را دید که با اصابت سرنیزه سه سر پوزئیدن از آن چشمه ای جاری می شود و اولین درخت زیتون را که آتنا کاشته آبیاری می کند. مقبره Kekrops سرسلسله اسطوره ای خاندان سلطنتی آتن نیز اینجاست. ستون های این معبد که به شکل شش دوشیزه زیبا(Caryatids) هستند، در حال حاضر به موزه آکروپولیس منتقل شده اند و کپی آنها را می توان در معبد دید. این معبد قرن هفتم میلادی به کلیسا تبدیل شد ….اما معبد دیگری که در آکروپولیس قرار دارد، معبد آتنا-نیکه است و نیکه الهه پیروزی است.
  تئاتر دیونوسوسDionysos که در بخش جنوبی آکروپولیس قرار دارد، قدیمی ترین مجموعه آکروپولیس است. این تئاتر به نام دیونوسوس خدای شراب و مستی ساخته شده بود و ۶۴ ردیف و حدود ۱۷۰۰۰ نفر گنجایش داشت. ردیف اول با صندلی های مشخص برای افراد خاص در نظر گرفته شده است و هر صندلی مختص یک فرد خاص بوده است.
 2. موزه ملی باستان شناسی: این موزه که در سال ۱۸۶۰ بنیان گذاری شده بزرگترین مجموعه آثار به جا مانده از یونان باستان در جهان(حدود ۲۰۰۰۰شیء) را در بر دارد. در بخشی از موزه که به تازگی گشایش یافته آثاری از تمدن مصر نیز یافت می شود. مجسمه اَفرودیت خندان، مجسمه کوروس، مونالیزای مذکر و ماسک های طلایی آثار برجسته این موزه هستند.
 3. دماغهSounion و معبد پوزئیدون: بازمانده های این معبد، با چشم انداز زیبایی از غروب و دریا(پوزئیدون فرمانروای دریاهاست)، محیطی دیدنی را به وجود آورده است. در گذشته مجسمه برنزی پوزئیدن در این معبد قرار داشته که در حال حاضر به موزه ملی باستان شناسی آتن منتقل شده است.
 4. پایریس Piraeus: بندری 2500 ساله در ۱۰ کیلومتری آتن که سال ها تجار، کالاهایشان و زائران را از طریق آن به آتن می آوردند و حالا میزبان توریست هاست. این بندر “موزه باستان شناسی” نیز دارد که مجسمه های بزرگ آتنا و آرتمیس در آن دیدنی اند. علاقمندان به مجسمه سازی مدرن هم می توانند از گالری شهرداری دیدن کنند. این بندر با ۲۰ میلیون مسافر در سال پر مسافرترین بندر اروپا و سومین بندر جهان است. از طریق این بندر می توان به تمامی جزایر شرقی یونان سفر کرد.
 5. پلاکا: منطقه ای اطراف آکروپولیس است. این منطقه به خاطر کلیساهای قدیمی، بناهای نئوکلاسیک، مغازه ها و رستوران هایش مورد علاقه گردشگران است. منطقه پلاکا از سال ۱۹۷۸ تحت حفاظت است و شهرداری آتن قوانین سختی برای هرگونه دخل و تصرف در بناهای این منطقه وضع کرده است.
 6. تپه لیکاوتوس Lycabettus: تپه ای بلند مانند آکروپولیس است. به خاطر منظره خوبی که از آتن دارد، هوای خنکش و پیاده روی برای گردشگران جذاب است. در روز clean monday(روزی خاص برای ارتدوکس ها ) آتنی ها بر روی این تپه بادبادک هوا می کنند , در بالاترین نقطه این تپه نمازخانه سنت جورج، تئاتر و یک رستوران قرار دارد.
 7. میدان سینتاگما: نام دیگر آن Constitution(مشروطه) است. “میدان مرکزی شهر” و قلب آتن می باشد . معمولاً مراسم خاص و فستیوال ها در این میدان برگزار می شود. هتل های معروف آتن اطراف این میدان قرار گرفته اند. مجلس در این میدان واقع شده و این مکان از دیرباز محل اجرای رژه، اعتصابات و اعتراضات سیاسی بوده و هست.
 8. آگورا: بازمانده آگورای قدیم آتن است که معبد “هفاستوس”Hephaeistos، موزه و چند بنای تاریخی دیگر در آن قرار دارد. منطقه کنونی آگورا تا قرن هفتم ق.م. قبرستان بوده و در زمان سولونSolon اولین ساختمان در آن ساخته شد. در دوران اوجش (قرن دوم میلادی) مجموعه ای از ساختمان های عمومی، معابد، پرستشگاه های خدایان و فواره های زیبارا در بر داشته است که پس از حمله ایرانیان بارها و بارها تخریب گردید.
 9. موزه آکروپولیس: این موزه که بین سالهای ۱۹۴۹ تا ۱۹۵۳ بنا شده است ,مجموعه ای از آثار یونانی مربوط به آکروپولیس (از قرن ششم قبل از میلاد به بعد) را در بر دارد. جالب است که یکی از بخش های موزه به پرتره های اسکندر مقدونی اختصاص دارد.
 10. موزه بناکی: این موزه مجموعه ای از اشیاء گردآوری شده توسط شخصی بنام آنتونیوس بناکیBenaki را شامل می شود. در این مجموعه جواهرات قدیمی یونانی، بیزانسی، ونیزی و… را می توان دید. آثار نقاشی و سرامیک نیز دیگر اشیاء این موزه را تشکیل می دهند.

مکان های تاریخی اصلی آتن که در مرکز شهر واقع شده اند :

آکروپلیس و پارتنون که افق قابل دیدی را ایجاد کرده اند
آمفی تئاترهای دایونیسیس و هرودس آتیکوس
موزه ملی تاریخی که اشیای آنتیک و قدیمی بسیار زیبایی را به معرض نمایش می گذارد

هتل های واقع در مرکز شهر آتن و هتل های مجلل ساحلی که در جزایر زیاد به چشم می خورند سالانه میزبان سیل گردشگران در این منطقه می باشند.
آنچه که شما می توانید بخرید شامل طلا و نقره آلات، هنرهای دستی ، دست نوشته ها، سفال، چرم، ظروف مینا کاری شده، اجناس عقیق کاری شده و قالیچه می باشد
و مکان هایی که می توان از آنها خرید کرد شامل مراکز خرید داخل شهر ها، فروشگاه های کوچک و سوغاتی فروش های داخل هتل ها می باشند
رستوران ها و مراکز تفریحی درون شهر و رستوران هایی که غذای دریایی ارائه می دهند واقع درپیراووس و بندرگاه های دیگر و اجرای مراسم فرهنگی در شهرهای اصلی که شامل تئاتر، موزه ها و گالری ها می شود ازجمله مکان هایی هستند که می توانید از موسیقی و غذا لذت ببرید.

ورزش های ساحلی و آبی در جزایر که شامل قایق رانی، موج سواری، غواصی، چتربازی (در حالی که یک قایق شما را به سرعت میکشد ) ، جت اسکی، کشتی سواری، ماهیگیری، گلف و آب درمانی و مراکز زیبایی درون هتل ها و اجرای تورهای پیاده روی در جزیره از مواردی است که منحصر به فرد بوده و باید در نظر گرفته شود .

ویزای توریستی یونان به افرادی تعلق می‌گیرد که قصد بازدید از کشور یونان را دارند. فراموش نکنید که ویزای توریستی به شما اجازه‌ی کار نمی‌دهد و برای اشتغال در یونان، احتیاج به صدور مجوز کار دارید.
در صورت تقاضای ویزای یونان، مصاحبه انجام می‌گیرد و حضور متقاضی ضروری است. وقت مصاحبه تنها به صورت تلفنی داده خواهد شد.

اولین مرحله برای درخواست ویزای هر کشوری، تکمیل فرم تقاضای ویزا است
توجه : چنان‌چه خانوادگی سفر می‌کنید، برای هر کدام از اعضاء باید فرم جداگانه‌ای پر کنید.
فرم تقاضای ویزا در دو نسخه باید تکمیل شود.

مدارک مورد نیاز برای ویزای یونان

مدارک ویزای یونان، باید توسط دارالترجمه رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شود. مدارک مورد نیاز ویزای یونان حتما باید توسط دادگستری و وزارت امور خارجه به تائیدیه برسد. چک لیست مدارک ویزای یونان به شرح زیر می‌باشد:

? فرم درخواست ویزای یونان

? گذرنامه فعلی متقاضی به همراه کلیه گذرنامه های قبلی

? رسید پرداخت هزینه درخواست ویزا (که بر اساس نوع ویزای انتخابی شما متفاوت است)

? رزرو قطعی بلیط هواپیما و واچر هتل

? ارائه دعوت نامه (در صورت وجود)

? اصل و ترجمه شناسنامه و کارت ملی متقاضی

? اصل و ترجمه گواهی اشتغال به کار

? اصل و ترجمه سند ازدواج (حتی در صورتی که همسرتان شما را در این سفر همراهی نکند)

? اصل و ترجمه کلیه اسناد ملکی

? گردش حساب ۳ ماهه آخر به همراه تمکن مالی

هزینه ویزای یونان

هزینه درخواست ویزای یونان در گروه مسافرتی آلین گشت، برای هر نفر ۱،۵۰۰،۰۰۰ تومان می‌باشد. این هزینه فقط برای درخواست ویزای یونان و خدمات مربوط به آن (تکمیل فرم درخواست ویزا، واچر هتل، بیمه مسافرتی و رزرو بلیط هوپیما) می‌باشد و پرداخت کلیه هزینه های داخل سفارت به عهده متقاضی می‌باشد.

 

وقت سفارت یونان

تعیین وقت سفارت یونان در ایران، به عهده شرکت VFSGlobal می‌باشد. وقت سفارت یونان مصاحبه ندارد و شما فقط برای تحویل مدارک و انگشت نگاری به دفتر این کارگزاری مراجعه می‌کنید. پس از ارسال درخواست وقت سفارت یونان، برای ۲ هفته کاری بعد زمان مراجعه شما تعیین می‌شود. در صورتی که دعوتنامه پزشکی برای ویزای یونان ارائه کنید، وقت سفارت شما حداکثر برای ۲ روز آینده در دسترس خواهد بود. دفتر VFSGlobal یونان در آدرس تهران، میدان هروی، خیابان شهید موسوی، مجتمع تجاری هروی، طبقه چهارم واقع شده است که در روز‌های یکشنبه تا پنجشنبه ساعات ۸ تا ۱۷ می‌توانید به این دفتر مراجعه کنید.

 

ریجکت ویزای یونان

رایج ترین دلیل ریجکت ویزای یونان، عدم اعتماد افسران ویزای یونان به بازگشت متقاضیان به کشور مادری خود می‌باشد. این مشکل را می‌توانید با ارائه وابستگی خانوادگی خود و مدارک شغلی‌تان برطرف کنید. دیگر دلایل رد شدن ویزای یونان به شرح زیر می‌باشد:

 • عدم اعتماد به بازگشت متقاضیان به کشور مادری خود
 • ارائه مدارک دروغین و یا غیر واقعی
 • عدم توانایی در متقاعد کردن افسران ویزا از هدف سفر به یونان
 • عدم توانایی در پرداخت هزینه‌های اقامت در یونان
 • ارائه بیمه مسافرتی نامعتبر

 

رفع ریجکت ویزای یونان و اعتراض به رد شدن ویزا

رفع ریجکتی برای ویزای یونان وجود ندارد و شما باید پس از ۹ ماه، با رفع کردن نواقص پرونده‌تان، درخواست خود را دوباره ارسال کنید. برای اعتراض به ریجکت ویزای یونان می‌توانید نامه ای به زبان انگلیسی بنویسید و با ارائه دلایل افسران ویزای این کشور را متقاعد کنید که در تصمیم گیری ویزای شما اشتباه کرده اند و این نامه را حضوری به سفارت یونان تحویل دهید. با توجه به تجربیات مشاوران گروه مسافرتی آلین گشت به شما می‌گوئیم که جوابی به نامه‌های اعتراض ویزای یونان داده نمی‌شود.

 

مدت زمان جواب دهی ویزای یونان

۲۱ روز کاری بعد از حضور در کارگزاری ویزای یونان و تحویل مدارک و انگشت نگاری جواب ویزا برای شما صادر می‌شود که باید با کارت شناسایی و رسید درخواست ویزا حضورا به این دفتر مراجعه کنید

گذرنامه

اعتبار گذرنامه باید حتما دو ماه بیشتر از تاریخ خاتمه‌ی اعتبار ویزای درخواستی باشد.
کپی را باید از صفحات یک تا پنج گذرنامه و همین‌طور صفحاتی که در آن‌ها مهر ویزا خورده، تهیه کنید.سه قطعه عکس رنگی
توجه : چنانچه اسامی همراهان در گذرنامه‌ی درخواست‌کننده‌ی ویزا ذکر شده باشد، برای هر کدام از همراهان باید دو قطعه عکس رنگی در مدارک موجود باشد.
ویژگی‌های ضروری عکس مورد نظر :عکس رنگی، زمینه سفید، تمام رخ، در ابعاد ۴*۳ که کمتر از سه‌ماه پیش گرفته شده و کاملا با ظاهر فعلی صاحب عکس همخوانی داشته باشد.
طبق مقررات شنگن، عکس شما بر روی برچسب ویزا چاپ خواهد شد.آدرس محل کار و منزل به طور دقیق
اسنادی مبنی بر وضعیت شغلی متقاضی:
– برای کارمندان بخش دولتی: ترجمه‌ی آخرین حکم کارگزینی
– برای کارمندان بخش خصوصی‌: گواهی اشتغال به کار
– برای صاحبان شرکت‌های خصوصی: ترجمه‌ی روزنامه رسمی شرکت به همراه رزومه‌ی شرکت به زبان انگلیسی، دو سری کپی از اصل مدارک فارسی.
– برای دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها: کارت بین‌المللی دانشجویی یا کارت عضویت هیئت علمی.
– برای مشاغل آزاد: ترجمه جواز کسب و یا کارت بازرگانی

مشروح عملیات آخرین ماه حساب بانکی شخصی: پرینت حساب بانکی باید روی سربرگ انگلیسی و مهرشده به سفارت ارائه شود.
ترجمه‌ یک سند مالکیت؛ دو سری کپی از اصل مدارک فارسی
بلیط هواپیما یا رزرو قطعی رفت و برگشت به مقصد یونان
در صورت لزوم، رزرو هتل در یونان برای کل مدت اقامت

بیمه مسافرتی

متقاضیان ویزای باید بیمه‌ی مسافرت فردی یا جمعی داشته باشند. این بیمه باید هزینه‌های احتمالی بازگشت به میهن تحت مراقبت‌های پزشکی، هزینه‌های احتمالی نیاز به درمان و یا هزینه‌های بیمارستانی اضطراری را پوشش دهد و تا پایان طول اقامت در تمام کشورهای منطقه شنگن معتبر باشد. حداقل پوشش بیمه برای هر شخص مبلغ سی‌هزار یورو می‌باشد. شرکت بیمه‌گذار باید نماینده‌ای معتبر در کشور یونان داشته باشد.

زمان لازم برای صدور ویزای یونان

بررسی اولیه‌ی مدارک به منظور صدور ویزا سه هفته به طول می‌انجامد. ممکن است تا صدور قطعی و تکمیل مدارک چند هفته‌ای بیشتر نیز زمان احتیاج باشد ولی عموما تا شش هفته بعد از تحویل مدارک به بخش کنسولی سفارت آلمان، مشخص شده است که شما واجد دریافت ویزا هستید یا خیر.