مجارستان

 • قاره: اروپا
 • پایتخت: بوداپست
 • واحد پول: فورینت (HUF)
 • زبان رسمی: مجاری
 • شهرهای مهم: بوداپست
 • جمعیت: ۹٬۷۹۷٬۵۶۱

مَجارستان (مجاریMagyarország‎) یا هنگری(فارسی دری) کشوری در اروپای مرکزی است و با مساحت ۹۳٬۰۳۰ کیلومتر مربع در حوضهٔ پانونی قرار دارد. مجارستان از شمال با اسلواکی، از شمال‌شرقی با اوکراین، از شرق و جنوب شرق با رومانی، از جنوب با صربستان و کرواسی، از جنوب غرب با اسلوونی و در غرب با اتریش هم‌مرز است. با جمعیتی در حدود ۱۰٬۰۰۰٬۰۰۰ مجارستان به بزرگی، جزء کشورهای متوسط اتحادیهٔ اروپاست. زبان رسمی آن مجاری از خانوادهٔ فین‌واوگری، پر گویشترین در بین زبان‌های اورالی است. پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور بوداپست است و پس از آن به ترتیب شهرهای دبرتسن، سگد، میشکولتس، پچ و دْیور بزرگترین شهرهای کشور محسوب می‌شوند.

مرزهای کنونی مجارستان حدوداً با تعریف سال ۱۹۲۰ در پیمان صلح تریانون همخوانی دارد که به موجب آن ۷۱ درصد از خاک و ۵۸ درصد از جمعیت (شامل ۲۳ درصد از جمعیت مجار) کشور جدا شد.در بین دو جنگ، مجارستان با امید بازنگری در تعریف مرزهایش و با دوستیِ آلمان به نیروهای محور پیوست و بعد واردِ جنگ جهانی دوم شد که باعث تلفات و صدمات گسترده‌ای شد. در معاهدات صلح ۱۹۴۷ پاریس، مرزهای امروزین کشور تعریف شدند. پس از جنگ، مجارستان برای ۴ دهه به یکی از کشورهای اقماری اتحاد جماهیر شوروی به نام جمهوری خلق مجارستان بدل شد. در جریات انقلاب ۱۹۵۶، مجارستان توجه جهانی پیدا کرد که به سرعت سرکوب شد. مجارستان از ۲۳ اکتبر ۱۹۸۹ با جمهوری پارلمانی دموکراتیک اداره می‌شود.

در قرن بیست و یکم مجارستان یک کشور با قدرت متوسط است. بر اساس برآورد صندوق بین‌المللی پول مجارستان از بین ۱۹۱ کشور، پنجاه و هشتمین قدرت اقتصادی جهان بر اساس تولید ناخالص داخلی به‌شمار می‌رود. به عنوان کشورِ عضو سازمان همکاری و توسعهٔ اقتصادی نیز جزء کشورهای پردرآمد با استاندارد بالای زندگی است. مجارستان از سال ۲۰۰۴ عضو اتحادیه اروپاست و از سال ۲۰۰۷ در منطقهٔ شنگن قراردارد. همچنین مجارستان از اعضای: سازمان ملل متحد، ناتو، سازمان تجارت جهانی، بانک جهانی، بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا، شورای اروپا، گروه ویشگراد و بسیاری دیگر است.

ویزای مجارستان | شرایط، هزینه‌ها، مدارک 

 

از مهرماه سال ۹۷، ویزای مجارستان به صورت انفرادی صادر نمی‌شود و شما برای اخذ ویزای این کشور حتما باید در قالب تور گروهی اقدام کنید. گردش حساب و تمکن مالی مهم ترین شرط اخذ ویزای مجارستان است. پس از حضور در دفتر کارگزاری VFSGlobal برای ارائه مدارک و انگشت نگاری، ۱۴ روز کار بعد جواب ویزا برای شما ارسال می‌شود.

 

وقت سفارت مجارستان

 

تعیین وقت سفارت مجارستان، توسط شرکت VFSGlobal در ایران تعیین می‌شود. پس از ارسال درخواست، تقریبا برای ۷ روز کاری بعد شما باید در دفتر این شرکت حضور داشته باشید. هزینه تعیین وقت سفارت مجارستان ۲۰۰ هزار تومان می‌باشد اما این کل هزینه نیست و پرداخت هزینه های داخل سفارت به عهده متقاضی می‌باشد. برای حضور در دفتر VFSGlobal مجارستان باید در روز‌های یکشنبه تا پنجشنبه در ساعات ۸ صبح تا ۵ عصر به آدرس تهران، میدان هروی، خیابان شهید موسوی (گلستان پنجم)، مجتمع تجاری هروی، طبقه چهارم مراجعه کنید.

 

شرایط اخذ ویزای مجارستان

 

برای اخذ ویزای مجارستان، حتما باید شرایط زیر را داشته باشید. در صورتی که هریک از شرایط زیر را ندارید، قید سفر به مجارستان را بزنید!

شرایط ویزای مجارستان به ترتیب زیر می‌باشد:

۱. تمکن مالی: تمکن مالی مناسب برای اخذ ویزای مجارستان برای هر نفر، بین ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان می‌باشد. توجه داشته باشید که از این مبلغ، درصدی برای ضمانت نامه تور گروهی کسر می‌شود.

۲. گردش حساب: گردش حساب ۳ ماه اخیر متقاضی ویزای مجارستان، مهم ترین عامل اعطا و یا عدم اعطای ویزا به ایشان می‌باشد. منظور از گردش حساب، تعداد تراکنشات حساب متقاضی می‌باشد و مبالغ ورودی و خروجی به حساب اهمیت چندانی ندارد.

۳. اقدام به صورت تور گروهی: با توجه به افزایش تعداد پناهنده های ایرانی در کشور‌های حوزه شینگن، کشور مجارستان تصمیم گرفت تا به کسانی که به صورت انفرادی برای دریافت ویزا اقدام می‌کنند، ویزا اعطا نکند. به همین دلیل، در حال حاضر فقط می‌توانید در قالب تور گروهی برای اخذ ویزای مجارستان اقدام کنید.

 

هزینه ویزای مجارستان

 

با توجه به اینکه ویزای مجارستان به صورت انفرادی صادر نمی‌شود، به طور معمول هزینه ویزای آن در قالب تور گروهی پرداخت می‌شود. به طور مثال، شما تور گروهی مجارستان را برای ۷ شب با قیمت ۱۵۹۰ یورو خریداری می‌کنید. در این حالت، نیازی به پرداخت هزینه جداگانه برای اخذ ویزا نیست.

 

مدارک ویزای مجارستان

 

مدارک مورد نیاز برای ویزای مجارستان باید توسط دارالترجمه رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شود. نیازی به گرفتن تائیدیه از سوی دادگستری و وزارت امورخارجه برای مدارک ویزای مجارستان نیست و همان مهر دارالترجمه کفایت می‌کند. لیست مدارک ویزای مجارستان به شرح زیر می‌باشد:

? فرم درخواست ویزای مجارستان

? گذرنامه فعلی متقاضی به همراه کلیه گذرنامه های قبلی

? دو قطعه عکس ۳.۵ * ۴.۵

? گردش حساب و تمکن مالی

? رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما

بیمه مسافرتی و واچر هتل

? ارائه گواهی اشتغال به تحصیل (برای محصلان)

? اصل و ترجمه شناسنامه و کارت ملی متقاضی

? ارائه مدارک شغلی

? رسید پرداخت هزینه درخواست ویزا

 

مدت زمان جوابدهی به ویزای مجارستان

 

پس از مراجعه به دفتر کارگزاری ویزای مجارستان و ارائه مدارک و انگشت نگاری، ۱۴ روز کاری بعد جواب ویزا برای شما صادر می‌شود که شخص متقاضی، باید برای دریافت جواب ویزا حضورا به این دفتر مراجعه کند.

 

ریجکت ویزای مجارستان

 

رایج ترین علت رد شدن درخواست ویزای مجارستان، اقدام به صورت انفرادی می‌باشد. این قانون، از مهرماه سال ۹۷ آغاز شده است. اما دلایل دیگری نیز برای ریجکت ویزای مجارستان وجود دارد:

 • اقدام به صورت انفرادی و یا خانوادگی برای ویزای مجارستان
 • سوء پشینه کیفری و یا حقوقی در گذشته و یا حال
 • ارائه تاریخچه سفر دروغین و یا غیر واقعی
 • متقاعد نشدن افسر ویزای مجارستان از هدف شما برای ورود به این کشور
 • ارائه بیمه مسافرتی نامعتبر

 

رفع ریجکتی ویزای مجارستان و اعتراض به رد شدن درخواست ویزا مجارستان

 

رفع ریجکتی برای ویزای مجارستان، وجود ندارد. اگر شما با تور گروهی از مجارستان ریجکت شده باشید، تا ۲ سال مجاز به ارائه درخواست مجدد نمی‌باشد. اما اگر به صورت انفرادی اقدام کرده و ریجکت شده اید، می‌توانید ۶ ماه پس از زمان رد شدن درخواست‌تان، دوباره اقدام کنید. اعتراض به رد شدن ویزای مجارستان، به این شکل است که متقاضی با نوشتن نامه ای به زبان انگلیسی و با استناد به مدارک خود، به همراه نامه ریجکتی، نامه اعتراض و پاسپورت به سفارت مجارستان مراجعه کند. پس از تحویل نامه اعتراض به رد شدن ویزای مجارستان، ۴۵ روز کاری بعد جواب موافقت و یا عدم موافقت با اعتراض شما اعلام می‌شود.

 

انواع ویزای مجارستان

 

با توجه به هدف سفر متقاضی از سفر به مجارستان، ویزای مجارستان در انواع مختلفی صادر می‌شود. ویزای توریستی و ویزای تحصیلی مجارستان، محبوب ترین انواع ویزای مجارستان در بین ایرانیان است که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

۱. ویزای توریستی مجارستان:

در حال حاضر، به صورت انفرادی نمی‌توانید برای ویزای توریستی مجارستان اقدام کنید. گردش حساب و تمکن مالی از مهم ترین شرایط اخذ این ویزا می‌باشد. با ویزای توریستی مجارستان می‌توانید در هر ۶ ماه، ۹۰ روز در این کشور اقامت داشته باشید.

۲. ویزای تحصیلی مجارستان:

برای گرفتن ویزای تحصیلی مجارستان، حتما باید از سوی دانشگاه، مدرسه و یا یک موسسه آموزشی دعوت‌نامه ارائه کنید. اعتبار ویزای تحصیلی مجارستان با به اتمام رسیدن تحصیل شما به پایان می‌رسد که در صورت نیاز، می‌توانید آن را تمدید کنید.

 

سفارت مجارستان در ایران

 

سفارت مجارستان در ایران در آدرس تهران، خیابان شهید کلاهدوز، خیابان دروس، میدان هدایت، کوچه شادلو پلاک ۱۰ واقع شده است اما فقط برای ارائه نامه های اعتراض به ریجکت ویزای این کشور می‌توانید به این آدرس مراجعه کنید. بخش خدمات ویزا و کنسولی سفارت مجارستان بر عهده شرکت VFSGlobal می‌باشد که برای مراجعه به این دفتر می‌توانید به آدرس تهران، میدان هروی، خیابان شهید موسوی (گلستان پنجم)، مجتمع تجاری هروی، طبقه چهارم در روزهای یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت ۸ تا ۱۷ مراجعه کنید.