سوئد

 • قاره: اروپا
 • پایتخت: استکهلم
 • واحد پول: کرون سوئد
 • زبان رسمی: سوئدی
 • شهرهای مهم: استکهلم
 • جمعیت: ۱۰٬۳۰۲٬۹۸۴

سوئد، کشوری است در شمال اروپا در شبه‌جزیره اسکاندیناوی. از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند، از شرق با خلیج بوتنی، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه‌است. نام این کشور در فارسی از نام آن در زبان فرانسوی (Suède) گرفته شده‌است. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور استکهلم است.

سوئد با مساحت ۴۵۰٬۲۹۵ کیلومتر مربع، کمابیش اندازهٔ عراق و چهارمین کشور بزرگ اروپا (پنجمین کشور بزرگ اروپا با احتساب بخش اروپایی روسیه) از نظر مساحت می‌باشد. جمعیت سوئد بیش از ۱۰ میلیون نفر است که تقریباً ۷٫۹ میلیون نفر آن را سوئدی‌ها تشکیل می‌دهند. این کشور با تعداد ۲۱ نفر در هر کیلومتر مربع تراکم جمعیت پایینی دارد و بیشتر این جمعیت نیز در جنوب سوئد مستقر هستند. همچنین بیش از ۸۵٪ مردم سوئد در ناحیه شهری زندگی می‌کنند.

حکومت کشور سوئد پادشاهی مشروطه است و دولت به شکل پارلمانی اداره می‌گردد. پادشاه در این کشور مقامی تشریفاتی است و کشور را نخست‌وزیر اداره می‌کند. پس از پایان جنگ سرد، سوئد در تاریخ ۱ ژوئن ۱۹۹۵ به کشورهای عضو ناتو پیوست اما بعدها همانند کاری که در قبال منطقه یورو کردند، با یک رفراندوم از ناتو خارج شدند. سوئد همچنین عضو سازمان ملل متحد، شورای اروپا، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، شورای نوردیک و مدل نوردیک می‌باشد. سوئد هشتمین سرانهٔ تولید ناخالص داخلی را در جهان دارا می‌باشد و جایگاه خوبی در جنبه‌های مختلف ملی مانند کیفیت زندگی، آزادی شهروندی، بهداشت، آموزش، اختلاف طبقاتی، رفاه و توسعه انسانی دارد.

شرایط مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی سوئد

 کشور سوئد یکی از اعضای مهم اتحادیه اروپا و حوزه شینگن است و فردی که موفق به اخذ انواع ویزای سوئد از جمله ویزای توریستی سوئد گردد امکان سفر به 26 کشور دیگر را در مدت زمان اعتبار ویزای خود خواهد داشت.

سپس بنابر هدف خود که همان سفر تفریحی به کشور سوئد و دریافت ویزای توریستی سوئد است  عموما ویزای توریستی سوئد با اعتبار حداکثر 90 روز صادر می‌شود و متقاضی باید برای درخواست آن مراحل زیر را طی کند:

 • دریافت دعوتنامه معتبر از کشور سوئد: بنابر قوانین کشور سوئد، متقاضیان ایرانی سفر تفریحی به کشور سوئد مستلزم داشتن دعوت‌نامه از دوستان و یا اقوام خود در این کشور هستند. از این رو فرد مورد نظر باید فرم دعوت نامه ویزا شینگن را پر نموده و به همراه کپی مدارکی نظیر پاسپورت، کارت ملی و یا مدارک معادل برای احراز هویت متقاضی دریافت ویزای توریستی سوئد ارسال کند.

 

 • ارائه تمکن مالی مناسب برای مدت زمان اقامت و برگشت از سفر: فرد متقاضی دریافت ویزای توریستی سوئد ملزم به ارائه اسناد مالی معتبر و محکم برای اثبات توانایی پوشش هزینه‌های سفر و برگشت به کشور خود پیش از اتمام مهلت ویزای توریستی سوئد است.

 همچنین متقاضیان میبایست با ارائه اسناد بانکی و گردش حساب و یا تضمین پوشش هزینه‌ها توسط فرد دعوت‌کننده، توانایی مالی خود را اثبات کنند و در عین حال از بیمه خدمات درمانی مسافرتی معتبر در تمامی کشورهای حوزه شینگن و پوشش هزینه‌های خدمات درمانی با حداقل سقف 30 هزار یورو در خلال سفر برخوردار باشد.

 1. چرا قصد بازدید کشور سوئد را دارد
 2. برای چه مدت قصد اقامت در کشور سوئد را دارد
 3. چگونه در سوئد از وی حمایت و پشتیبانی می‌شود
 4. پاسپورت وی تا کی اعتبار دارد (باید حداقل دارای هفت ماه اعتبار باشد)
 5. پس از بازدید از سوئد قصد سفر به کجا را دارد
 6. پس از کسب اجازه ورود به کشور قصد انجام چه کاری را دارد
 • پیوست مدارک الزامی ویزای توریستی سوئد و ارسال فرم درخواست
 • ارزیابی مدارک درخواست ویزای توریستی توسط سفارت سوئد: در نهایت سفارت و کنسولگری سوئد نسبت به درخواست متقاضی تصمیم گرفته و ویزا شدن و یا ویزا نشدن فرد را گزارش می‌دهد. در صورت دریافت ویزای توریستی سوئد، به فرد متقاضی یک علامت مجوز ورود (permitmark) بر روی ویزای وی اختصاص پیدا می‌کند. این علامت نشان‌دهنده اینست که چه وقت برای این ویزا اقدام شده و تا چه مدت اعتبار دارد.

و در صورتی که فرد به هر دلیلی موفق به دریافت ویزای توریستی سوئد نگردد و به اصطلاح با وضعیت ریجکت روبرو شود، باید دقیقا طبق مطلب دلایل ریجکتی ویزای شینگن و رفع ریجکتی عمل کرده و درخواست مجدد و یا اعتراض خود را به بخش Migration Court سفارت سوئد بفرستد.

مدارک مورد نیاز ویزای توریستی سوئد

از آنجایی که پروسه دریافت وقت سفارت و ارسال فرم درخواست و مدارک مورد نیاز ویزای توریستی سوئد به صورت آنلاین و به همراه یکدیگر به انجام می‌رسد، لازم است تا پیش از پرداختن به موضوع وقت سفارت سوئد، به توضیح مدارک لازم برای ویزای سوئد یا همان ویزای شینگن بپردازیم. این مدارک شامل موارد زیر است:

 • اصل و کپی پاسپورت معتبر با حداقل 7 ماه اعتبار و دو صفحه خالی
 • اصل و کپی شناسنامه به همراه ترجمه رسمی به زبان انگلیسی
 • دو قطعه عکس بیومتریک جدید شش ماهه اخیر ( رنگی، تمام رخ با زمینه روشن)
 • دعوت‌نامه معتبر از دوست و یا اقوام مقیم سوئد
 • فرم درخواست تکمیل و امضا شده ویزای شینگن (امضای فرم افراد زیر 18 سال باید توسط قیم قانونی انجام گیرد)
 • گواهی تمکن مالی و پرینت حساب بانکی سه ماهه اخیر به همراه مهر بانک
 • ترجمه نامه اشتغال به تحصیل و یا کار
 • ترجمه اسناد ملکی
 • رسید submit آنلاین مدارک ویزای توریستی سوئد

لازم به ذکر است که پس از ارسال آنلاین مدارک مورد نیاز ویزا و حضور در سفارت سوئد، متقاضیان ملزم به گذراندن پروسه هویتی بیومتریک و انگشت‌نگاری در محل سفارت هستند و در انتها پس از اتمام این مراحل، رسیدی مبنی بر انجام انگشت نگاری در سفارت به فرد متقاضی داده خواهد شد.