بلژیک

 • قاره: اروپا
 • پایتخت: بروکسل
 • واحد پول: یورو (€)(EUR)
 • زبان رسمی: فرانسوی. هلندی، آلمانی
 • شهرهای مهم: بروکسل
 • جمعیت: ۱۱٬۴۲۰٬۱۶۳

بلژیک (به فرانسویBelgique) با نام رسمی (Belxiye) پادشاهی بلژیک (به هلندیKoninkrijk België)، (به فرانسویRoyaume de Belgique) (به آلمانیKönigreich Belgien) کشوری در غرب اروپا و یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. پایتخت آن بروکسل است.

بلژیک در شمال با هلند، در شرق با آلمان، در جنوب شرقی با لوکزامبورگ، در جنوب با فرانسه و از شمال غربی با دریای شمال مجاور است. خط جدایی فرهنگی ژرمن‌ها و رومی‌زبانان از میانه‌های کشور بلژیک می‌گذرد.

در ۶۰٪ از مناطق بلژیک، زبان هلندی (گویش فلاندری) صحبت می‌شود و فرانسوی در ۴۰٪ مناطق جنوبی مثل والونی صحبت می‌شود و در منطقه پایتخت (بروکسل) هر دو زبان در نهادهای دولتی رایج است. کمتر از ۱٪ مردم بلژیک آلمانی‌زبان هستند و در شرق کشور زندگی می‌کنند.

نام بلژیک از نام لاتین که برای اکثر بخش‌های شمالی منطقه گُل‌نشین استفاده می‌شد یعنی «گاولیا بلژیکا» گرفته شده‌است. این نام لاتین خود برگرفته از گروهی از قبایل سلت است که قبیله بلژها نام داشتند. به لحاظ تاریخی، بلژیک قسمتی از کشورهای فروبوم بوده که شامل هلند و لوکزامبورگ نیز می‌شده‌است و پیشترها نواحی گسترده‌تری را نسبت به گروه کشورهای بنلوکس امروزی دربر می‌گرفته‌است.

بلژیک از اواخر سده‌های میانه تا سدهٔ هفدهم، کانون بازرگانی و فرهنگی پر رونقی به‌شمار می‌رفته‌است. از سدهٔ شانزدهم تا انقلاب بلژیک در سال ۱۸۳۰ و جدایی این کشور از هلند، بلژیک محل جنگ‌های بسیاری بین قدرت‌های اروپایی بود و به همین دلیل با عنوان «میدان جنگ اروپا» لقب گذاری شده بود. اخیراً بلژیک عضو برجسته‌ای از اتحادیه اروپا به‌شمار می‌رود و میزبان تعدادی از نهادهای اتحادیه اروپا و سازمان‌های بین‌المللی از جمله ناتو است.

ویزای بلژیک | وقت سفارت، هزینه‌ها، تضمینی و مدارک

 

ویزای بلژیک، جزو ویزای کشور‌های شینگن می‌باشد. از شرایط اخذ ویزای بلژیک می‌توانیم به تمکن مالی، گردش حساب و یا ارائه دعوت نامه اشاره کنیم. وقت سفارت بلژیک مصاحبه ندارد و شما فقط برای تحویل مدارک و انگشت نگاری به دفتر کارگزاری ویزای این کشور مراجعه می‌کنید. ۲۱ روز کاری پس از ارائه درخواست، جواب ویزای بلژیک برای شما صادر می‌شود.

 

شرایط اخذ ویزای بلژیک

 

سفارت کشور بلژیک، یک سری شرایط و قوانین برای متقاضیان ویزای این کشور تعیین کرده است. در صورتی که شما دارای این شرایط نباشید، مجاز به اخذ ویزای بلژیک نخواهید بود. شرایط اخذ ویزای بلژیک به شرح زیر می‌باشد:

۱. تمکن مالی:

مبلغ تمکن مالی برای ویزای بلژیک، برای هر نفر مبلغی بین ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان می‌باشد. نامه تمکن مالی باید به یورو بیان شود و همچنین باید توسط مدیر شعبه صادر کننده، به مهر و امضاء برسد. در صورتی که تمکن مالی شما کمتر از این مبلغ باشد، درخواست ویزای بلژیک شما رد خواهد شد.

۲. گردش حساب ۳ ماهه اخیر:

منظور از گردش حساب، مبالغ ورودی و خروجی به حساب نیست و فقط تعداد تراکنشات ۳ ماهه آخر حساب متقاضی ملاک است. گردش حساب متقاضی، نقش مهمی در اعطا و یا عدم اعطای ویزای بلژیک دارد.

۳. ارائه دعوت نامه:

دعوت‌نامه ویزای بلژیک می‌تواند از سوی یک دوست، اعضای خانواده و یا یک شرکت ارسال شود. در متن دعوت نامه، نسبت و روابط شما با دعوت کننده حتما باید ذکر شود. در غیر این صورت، دعوت نامه اعتباری ندارد.

۴. تاریخچه سفری:

تاریخچه سفری متقاضی می‌تواند شانس ایشان را در اخذ ویزای بلژیک افزایش دهد. منظور از تاریخچه سفری، ارائه ویزای شینگن نیست و هر ویزایی که از اعتبار بالایی برخوردار باشد (مثل ویزای چین و سنگاپور) می‌تواند به شما در اخذ ویزای شینگن بلژیک کمک کند.

 

وقت سفارت بلژیک

 

تمامی خدمات وقت سفارت بلژیک در ایران، به عهده شرکت VFSGlobal می‌باشد. مدت زمان حضور در دفتر کارگزاری ویزای بلژیک، بین ۴ تا ۶۰ روز پس از ارسال درخواست می‌باشد. برای دریافت وقت سفارت بلژیک، به آدرس ایمیل معرفی شده، درخواست خود را ارسال کنید. برای دریافت وقت سفارت فقط به اسکن و یا عکس واضح از پاسپورت خود نیاز دارید. هزینه درخواست وقت سفارت بلژیک در گروه مسافرتی ویزالند، ۲۰۰ هزار تومان می‌باشد.

برای حضور در دفتر کارگزاری ویزای بلژیک می‌توانید در روز‌های یکشنبه تا پنجشنبه در ساعات ۸ تا ۱۷ به آدرس تهران، میدان هروی، خیابان شهید موسوی (گلستان ۵)، مجتمع تجاری هروی، طبقه چهارم مراجعه کنید.

 

مدت زمان جوابدهی به ویزای بلژیک

 

۲۱ روز کاری پس از مراجعه به دفتر وی اف اس گلوبال، جواب ویزا برای شما صادر می‌شود. برای دریافت جواب ویزای بلژیک، حتما باید شخص متقاضی به همراه کارت شناسایی و رسید دریافتی، به دفتر VFS مراجعه کند.

 

ویزای بلژیک تضمینی

 

ویزای تضمینی بلژیک به هیچ عنوان وجود ندارد. تصمیم گیرنده اصلی در اعطای ویزای بلژیک به شما، فقط و فقط افسران ویزای این کشور می‌باشند. آژانس ها و کارگزاران ویزای شینگن بلژیک فقط می‌توانند راه و روش اصولی اخذ ویزای این کشور را به شما نشان دهند که با این وجود، حتی ممکن است بازهم درخواست ویزای شما رد شود!

 

هزینه ویزای بلژیک

 

هزینه درخواست ویزای بلژیک در گروه مسافرتی ویزالند، ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان می‌باشد. این هزینه جهت گرفتن وقت سفارت، تکمیل فرم درخواست ویزا، بیمه مسافرتی، رزرو بلیط رفت و برگشت و واچر هتل می‌باشد و پرداخت کلیه هزینه های داخل سفارت به عهده متقاضی می‌باشد.

 

مدارک ویزای بلژیک

 

مدارک ویزای بلژیک باید توسط دارالترجمه رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شود. نیازی به گرفتن تائیدیه دادگستری و وزارت امور خارجه برای مدارک ویزای بلژیک نیست. چک لیست مدارک ویزای بلژیک به ترتیب زیر می‌باشد:

? فرم درخواست ویزای بلژیک

? گذرنامه فعلی متقاضی به همراه کلیه گذرنامه های قبلی

? رسید پرداخت هزینه ویزا

? گردش حساب ۳ ماهه اخیر

? تمکن مالی به یورو

? اصل و ترجمه کلیه اسناد ملکی

? اصل و ترجمه شناسنامه و کارت ملی

? رزرو بلیط رفت و برگشت

? واچر هتل

? ارائه دعوت نامه (در صورت وجود)

 

ریجکت ویزای بلژیک

 

رایج ترین دلیل ریجکت ویزای بلژیک، عدم اعتماد افسران ویزا به بازگشت متقاضیان به کشور مادری خود می‌باشد. برای رفع این مورد می‌توانید وابستگی های شغلی و خانوادگی خود را در ایران به افسران ویزا اعلام کنید. دلایل ریجکت ویزای بلژیک به شرح زیر می‌باشد:

 • عدم اعتماد افسران ویزای بلژیک به بازگشت متقاضیان
 • گردش حساب پائین و تمکن مالی نامناسب
 • سوء پیشینه کیفری و یا حقوقی در گذشته و یا حال
 • ارائه پاسپورت های آسیب دیده و یا منقضی شده
 • ارائه مدارک غیر واقعی و یا جعلی
 •  

رفع ریجکت و اعتراض به رد شدن ویزای بلژیک

 

رفع ریجکت ویزای بلژیک وجود ندارد و شما تا ۹ پس از ریجکتی مجاز به ارائه درخواست مجدد نمی‌باشید. ۹ ماه بعد، با برطرف کردن نواقص و مشکلات پرونده خود می‌توانید دوباره درخواست ویزای بلژیک خود را ارائه کنید.

اعتراض به ریجکت ویزای بلژیک به این صورت است که نامه اعتراضی خود را در قالب ایمیل و یا به صورت پستی به آدرس درج شده در سایت سفارت بلژیک ارسال کنید. تجربیات مشاوران گروه مسافرتی ویزالند نشان می‌دهد که به نامه های ارسال شده توسط پست ترتیب اثر بیشتری داده خواهد شد. نامه باید به زبان انگلیسی و یا بلژیکی نوشته شود و در متن آن، شما باید به افسران ویزا با اسناد و مدارک اثبات کنید که به اشتباه ریجکت شده اید. ۴۵ روز کاری پس از ارسال نامه، جواب افسران ویزا برای شما ارسال می‌شود.

 

سفارت بلژیک در ایران

 

سفارت بلژیک در ایران در آدرس تهران، الهیه، خیابان آقا بزرگی، بن بست شیرین واقع شده است اما کلیه خدمات ویزای این کشور را، به دفتر کارگزاری VFSGlobal واگذار کرده است. برای درخواست ویزای بلژیک به هیچ عنوان به سفارت این کشور در آدرس اعلام شده مراجعه کنید. چرا که چیزی به جز تلف کردن وقت برای شما ندارد.